Chrániť pred nákazou koronavírusom SARS-CoV-2 nás môže aj ústny sprej vyrábaný na Slovensku. S týmto zistením prišiel vedecký tím pod vedením maďarského virológa a klinického mikrobiológa Dr. Istvána Jankovicsa.

Na to, aby sa mohol vírus v ľudskom organizme rozširovať, musí sa nalepiť na živé bunky. Vedecká štúdia dokázala, že používaním spreja sa vírusom zamedzuje prístup k samotným bunkám. Účinná látka tak na seba viaže vírusy a chráni pred nimi sliznicu.

Produkt výrobcu Herb-Pharma Corporation s.r.o sa vyrába na Slovensku a je bežne dostupný v lekárňach už 9 rokov. Jeho podstatou sú prírodné zložky, pričom pod účinnosť spreja proti pandémii ochorenia Covid-19 sa podpisuje najmä rastlina Cistus creticus (cist krétsky). Tá obsahuje veľké množstvo polyfenolov. „Rastlinné extrakty z cista krétskeho sa v tradičnej medicíne používajú už stáročia, a to bez vedľajších účinkov alebo alergických reakcií. Cist krétsky účinkuje priamo na choroboplodný zárodok,“ vysvetlil významný maďarský virológ a klinický mikrobiológ, Dr. István Jankovics.

Květ

Účinný mix prírodných zložiek

Výskum, ktorý dokazuje preventívne účinky roztoku na báze cista krétskeho, sa realizoval na zvieracích bunkových tkanivách. „Testovali sme roztok VIROSTOP, ktorý sme aplikovali na covidom infikované bunkové kultúry z obličky mačiaka zeleného. Ukázalo sa, že extrakt z cista krétskeho a roztok VIROSTOP, je aj pri rozriedení v pomere 1:640 schopný zabrániť rozmnožovaniu vírusu v tkanive,“ priblížil Jankovics. Úspešnosť a efektivita roztoku bola dokázaná už pri boji s vírusom SARS-1.

Samotný roztok okrem cista krétskeho obsahuje tiež výťažky zo šalvie lekárskej, echinacei purpurovej, aceroly a cistrusových bioflavonoidov. Kombinácia týchto zložiek sa vyznačuje ešte väčšou mierou zvyšovania imunity a ochrany pred vírusmi a bakteriálnymi nákazami.

Fytofontana Virostop Oral Spray

Dávkovanie ústneho spreja VIROSTOP sa pri jednotlivcoch môže líšiť. Výrobca odporúča aplikovať päť vstrekov v troch denných dávkach. Dávkovanie sa zvyšuje, keď sa osoba pohybuje v prostredí, ktoré je považované za infekčne rizikové. Ide napríklad o mestskú hromadnú dopravu či priestory nemocníc a iných zdravotníckych zariadení. Táto zdravotnícka pomôcka je v nižších dávkach vhodná aj pre deti od šiestich rokov.

Pomáhať môže aj v prvej línii

Počas deviatich rokov na trhu sa predalo už viac ako 1 500 000 kusov výrobku. Za celú dobu predaja neboli zaznamenané žiadne nežiaduce vedľajšie účinky. Neobjavili sa ani komplikácie pri kombinácii ústneho spreju VIROSTOP s inými liečivami.

Tým, že produkt je tvorený na prírodnej báze, umožňuje dlhodobé a bezpečné užívanie bez vedľajších účinkov, nehrozí pri ňom predávkovanie či vytvorenie návyku. VIROSTOP  je bežne dostupný v kamenných aj internetových lekárňach po celom Slovensku. Ondrej Michlo uistil, že spoločnosť je pripravená pokryť zvýšený dopyt. „Snažíme sa pripraviť na zvýšenie dopytu, aby sme vedeli zabezpečiť dostatočné množstvo výrobkov VIROSTOP,“ uviedol konateľ firmy Herb-Pharma Corporation s.r.o.

VIROSTOP sa aktuálne predáva aj v Európe a Ázii. „Exportujeme do Poľska, Česka, Maďarska, Chorvátska, Veľkej Británie, Nemecka, Španielska, Litvy, Talianska, Turecka, Iraku, Kuvajtu a Bangladéša. Samozrejme, máme v pláne aj ďalšie trhy,“ vraví konateľ spoločnosti  Ondrej Michlo.  Ten zároveň nevylúčil záujem firmy o potenciálnu spoluprácu s Ministerstvom zdravotníctva SR či Úradom verejného zdravotníctva SR ako formu pomoci pre ohrozené skupiny obyvateľstva a zdravotníkov v prvých líniách, pre ktorých by VIROSTOP mohol byť dodávaný.